nedeľa 26. mája 2013

Everything you need to know

Ak plánujete v najbližších týždňoch dovolenku, Maroko vám odporúčam všetkými desiatimi. Hlavne ak obľubujete objavovať a zoznamovať sa s inými kultúrami, než sú tie európske. Letenky je možné zohnať vďaka lowcoastom pomerne lacno. My sme konkrétne leteli z Berlína a spiatočná vyšla na 4 tisíc korun českých. A spojenie Berlín-Praha autom je bezproblémové. 

Sezóna začína v zime, takže teraz sa tam pohybovalo menej turistov, a aj počasie bolo o poznanie chladnejšie. Hlavne oceán zásluhou silného vetra mal len niečo cez 20 stupňov, takže na kúpanie to ideálne až tak nebolo. Ale je tam plno vychytených surfových spotov, čo sa chystáme zrejme v zime opäť využiť. Takže v neopréne sa dalo čľapať s doskou aj celý deň. Teplota však cestou do stredozemia rapídne vystúpala až na 51°C na slnku. Čo je už celkom dosť :). 

Zohnať ubytovanie nie je veľký problém, v Taghazout (konkrétne v Surf´n´stay) sme ho mali zabookované dopredu a ostatné sa riešilo za pochodu, vždy na mieste. Potraviny je možné kúpiť na každom rohu a na obedy sme chodili do miestnych reštaurácií ochutnávať domácu kuchyňu. Takisto aj tých je všade dostatok, akurát jedálne lístky sa na malé zmeny nijak nelíšia. Cena za jedlo sa pohybuje od 30-70 dirhamov (v prepočte cca 1drh/2,3kč), závisí samozrejme od lokality a typu jedla. V Maroku nie je pitná voda, tak treba počítať aj s dennou kúpou balenej vody.

Ako som už spomínala pred tým, okolie Taghazout je vyhláseným surferským miestom. Surf aj s vybavením a odvozom na neďalekú pláž je možné si požičať za cca 200 drh na deň. Vo vlnách sa to už potom hemží surfermi z celého sveta. Na pláže je vstup voľný a su väčšinou vybavené aj lehátkami (20drh/deň). Nie je nutné sa ani zahalovať, síce je Maroko zem muslimská, zároveň však aj veľmi liberálna. 

V Maroku funguje verejná autobusová doprava, ktorá vás dostane do všetkých kútov zeme. My sme ju však nakoniec nevyužili a pre cestovanie zvolili autá z požičovne (cca 1000 drh/deň). Bolo nás dokopy osem, takže sa to vyplatilo lepšie už len kvoli tomu pohodliu. Za 12 dní sme obehli niekoľko miest - Marrakech, ktorý som spomínala v minulom článku; Ouarzazate, kde sme navštívili napríklad filmové štúdio Atlas a nakoniec aj Zagoru, za ktorou nás čakala noc v púšti. Spiatočná cesta z púšte na pobrežie trvala autom 12 hodín a zhltla skoro 1000 km.

Dýchali sme morský vzduch od oceána, cestovali naprieč vysokým kamenistým Atlasom, spali na púšti medzi dunami piesku, a aj tak nestihli objaviť všetky krásy krajiny. Napriek všetkému to bol krásny zážitok a miesto, na ktoré sa rada v budúcnosti vrátim.

vo filmovom štúdiu Atlas a kulisy k filmu Asterix a Obelix: Misia Kleopatra


skúšanie tradičných odevovcestou na púšť


... a späť v Taghazout


12 komentárov:

 1. dokonalé fotky a veľmi užitočný článok pre tých,ktorí nad takouto dovolenkou rozmýšľajú :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. krásne prostredie a závan exotiky, mňa maroko nikdy nelákalo, ale čím viac o ňom čítam a počujem, tým viac sa to pre mňa stáva atraktívnejšou destináciou :) a druhé čo musím podotknúť, ježišikriste tie tvoje dlhé krásne nohy! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. dokonalé fotky, ta na té cestě je úžasná! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Maroko je nádherná země, ta kultura, prostředí :)
  a fotky jsou krásné, hlavně velbloud ! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. mňa Maroko nikdy nejako extra nelákalo, ale ako tam minulý rok bola na dovolenke moja babka, začalo sa mi celkom páčiť.
  inak krásne fotky, hlavne tie z púšte :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Nadherne fotky a mna by zaujimalo cez co upravujes fotky ze maju taku dokonalu farbu?? Dakujem za odpoved

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. najprv cez Lightroom a potom dokončím vo Photoshope a ďakujem!

   Odstrániť
 7. tak to jsou boží fotky, vážně dokonalé, jéé

  OdpovedaťOdstrániť
 8. naozaj krásne!
  aj keď som nad Marokom nikdy neuvažovala, po tomto článku mám hroznú chuť tak ísť :)

  OdpovedaťOdstrániť